Přeskočit na navigaci, Přeskočit na obsah

Čeladná


Čeladná,
žijte jinak

Počátky obce lze položit pravděpodobně do 15. století (možná i na konec 14. stol.). První písemná zmínka o Čeladné však pochází až ze samého konce 16. století, kdy je vesnice zapsána v urbáři hukvaldského panství z roku 1581. Podle pověsti je název obce odvozen od čeládky, která docházela na Hukvaldy. Na území podbeskydských obcí byla v minulosti těžena železná ruda. Na úpatí Ondřejníka byl v roce 1899 postaven panem Dočkalem jednopatrový hotel s prostým názvem Skalka. Současně s tímto hotelem byla postavena budova koupelny a mezi těmito budovami vznikla parková zahrada. Roku 1902 koupil usedlost i s hotelem MUDr. Jan May se ženou. Byl to právě Jan May, který se rozhodl, že na tomto místě zřídí lázně a sanatorium pro ostravské horníky.

Nová éra Čeladné se datuje k roku 2000, kdy bylo v obci otevřeno největší golfové hřiště v ČR a zahájena stavba nového náměstí. Od té doby zažívá Čeladná bouřlivý rozvoj a stává se vyhledávaným místem pro bydlení i rekreaci. Na lázeňskou tradici navázalo Beskydské rehabilitační centrum na úpatí Ondřejníku.

Díky aktivitám obce i soukromých investorů nabízí dnes Čeladná jedinečné zázemí pro bydlení i volný čas. Dobudováno bylo nové centrum obce, vznikla řada sportovišť, obchodů a služeb. Stále větší oblibu si získávají místní lázně, a to nejen u domácích, ale i zahraničních hostů. Ročně jich do Čeladné přijede více než tři tisíce. Od roku 2009 se na Čeladné každoročně konala nejvýznamnější golfová událost ve střední a východní Evropě, golfový turnaj ze série PGA European Tour. Po Čeladenském golfovém hřišti se tak procházeli nejlepší golfisté světa, mezi desítkami tisíc diváků nechyběli přední osobnosti politického, podnikatelského a kulturního dění u nás.


Jak se dostat
na ČeladnouZázemí,
žijte pohodlně.

Více o zázemí

Čeladná - po silnici


GPS souřadnice: 49°32'54.706"N, 18°20'18.298"E


Česká republika
Praha - Brno - Olomouc - Hranice - Frýdek-Místek - Frýdlant nad Ostravicí – Čeladná

Německo
Berlín – Vetschau – Cottbus – Wroclaw – Ratiboř – Bohumín – Ostrava – Frýdek-Místek – Frýdlant nad Ostravicí – Čeladná
Mnichov – Linec – Vídeň – Brno – Olomouc - Hranice - Frýdek-Místek - Frýdlant nad Ostravicí – Čeladná

Polsko
Katovice – Bielsko-Biala – Český Těšín - Frýdek-Místek - Frýdlant nad Ostravicí – Čeladná

Slovensko
Žilina – Bytča – Bumbálka – Ostravice – Čeladná
Bratislava – Piešťany – Trenčín – Považská Bystrica - Bytča – Bumbálka – Ostravice - Čeladná

Rakousko
Vídeň - Brno - Olomouc - Hranice - Frýdek-Místek - Frýdlant nad Ostravicí – Čeladná

Čeladná - vlakem

Ostrava - Frýdek-Místek - Frýdlant - Čeladná (trať číslo 323)

Vlakové nádraží

Čeladná - letadlem

Letiště Leoše Janáčka Ostrava (do prosince 2006 pod názevem Letiště Ostrava-Mošnov) - Příbor - Frýdek-Místek - Frýdlant nad Ostravicí – Čeladná (37 km)